Reuters prezanton atletët e Klubit Rogana

Shpërndajeni & Komentojeni
Roganë (Reuters)
Atletët e Kosovës do ta mbajnë me krenari flamurin në Rio

Photo credits: REUTERS
Vrapuesja e Kosovës në 400 metra, Vijona Kryeziu, ka ushtruar për Lojërat Olimpike në bjeshkët përreth fshatit të saj të lindjes, Roganë, duke përmbushur një ëndërr që deri kohët e fundit dukej e pamundur për shumë atletë të vendit të saj, shkruan Reuters.Lojërat e Rios do të jenë të parat që presin atletët nën flamurin e Kosovës, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, nëntë vjet pas fushatës së bombardimeve të NATO-s për t’i përzënë forcat serbe nga territori i saj.“Unë jam shumë me fat që jam pjesë e këtyre Lojërave”, citon Reuters fjalët e 18-vjeçares.Për të vazhduar karrierën e tyre më parë, shumë atletë nga vendi i vogël ballkanik u desh t’i lënë vendet e tyre për të marrë pjesë nën flamurin e një vendi tjetër. Gjatë Londrës 2012, kampionia e dyfishtë botërore e xhudos, Majlinda Kelmendi, është dashur të konkurrojë për Shqipërinë. Në Rio ajo me krenari do ta mbajë flamurin e Kosovës në ceremoninë e hapjes.“Është sukses i madh për Kosovën që është e përfaqësuar për herë të parë me flamurin e saj”, tha Presidenti Hashim Thaçi, të premten, kur ai ia dorëzoi flamurin Kelmendit. “Kjo është një thyerje e izolimit nga sporti pas gati tre dekadave”.
Photo Credits: REUTERS
Muajin e kaluar, në llogarinë e tij në Twitter, Presidenti Thaçi shkroi: “Ne mund të fitojmë medalje të artë, mund edhe të mos e fitojmë atë, por edhe ashtu jemi heronj”.
Kosova, më në fund, u bë anëtare e Komitetit Olimpik në vitin 2014. Këtë vit ajo iu bashkuar UEFA-s dhe FIFA-s.“Kurrë nuk kam menduar se do ta shoh këtë ditë”, tha vrapuesi në 800 metra, Musa Hajdari. “Është përgjegjësi për neve dhe do të tentojmë të shkojmë dhe të japim maksimumin”, tha ai.
Hajdari dhe Kryeziu janë dy nga tetë atletët nga Kosova që do të udhëtojnë në Rio. Gjashtë të tjerët janë: dy notues, dy xhudistë, një çiklist dhe një gjuajtës


Titulli burimor dhe linku nga Reuters.com
 

Kosovo athletes to fly the flag with pride in Rio (ENG)

Atletas de Kosovo competirán por primera vez con su bandera en Juegos Olímpicos (ESP)

 

+Reportazhi nga Deutsche Welle (DW)

Tags: ,

0 comments:

Post a Comment

Ndalohet riprodhimi i plotë ose i pjesshëm i materialeve tona, pa leje paraprake.
Të nderuar lexues. Ju mund të komentoni lirisht, mjafton të mos përdorni fjalë fyese, që nxisin urrejtje mbi baza kombëtare, racore, gjinie apo fetare.

 
...
}
Copyright © Telekomuna | Designed by Templateism.com